Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2015
STD & GT/GTS 1966-1971, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 4 juli 2015
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1971
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:07.201, Søren P Christensen
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
GT/GTS 66-71 GT13/18 G 1150
GT/GTS 66-71 GT16/21 G 1601-2500
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 66-71 CT15/20 G ö2500
Pole Position:
#29 Søren P Christensen
Publik:
5500
Tävlingssekreterare:
Mats Ek

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
129Søren P ChristensenDENHMS - DK
NivåFord Escort RS 16001, CT14/19 G01:07.201 
232Lennart BengtssonSWEHyllinge MS
KågerödBMW 2002 Ti2, CT14/19 G01:09.56902-Depån AB
31Staffan BorgströmSWERHK
HöörPorsche 911 S/T1, GT16/21 G01:09.586 
416Benny RasmussenDENHMS - DK
GillelejeFord Escort RS 16003, CT14/19 G01:09.877Team Erik Høyer Historic Racing
5403Klaus BodilsenDENDARC
SlangerupFord Escort MK 14, CT14/19 G01:10.044Team Erik Høyer Historic Racing
62Kenneth Gregers PetersenDENHMS - DK
JyllingeDatsun 240Z2, GT16/21 G01:11.194 
7142Jonas KarlssonSWEFalkenbergs MK
VinbergVolvo 1425, CT14/19 G01:12.35 
841Flemming JørgensenDENHMS - DK
RingstedAustin Cooper S1, CT12/17 G01:12.727 
996Christian NordalDENHMS - DK
FarumFord Mustang1, CT15/20 G01:13.44 
1039Tage JohanssonSWESVKG
AlingsåsVolvo Amazon (122S)6, CT14/19 G01:13.752 
117Wåge SörmanSWEBorås MK
SandaredDatsun 240Z3, GT16/21 G01:14.4 
1244Bengt QvistSWETomelilla MK
TomelillaVolvo PV 544 Sport7, CT14/19 G01:14.764 
1370David ArvidssonSWEFalkenbergs MK
GetingeVolvo 1428, CT14/19 G01:14.868HAFT Racing
14171Anders AgforsSWESVKG
KungälvAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce1, CT13/18 G01:14.887 
153Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault R8 Gordini2, CT12/17 G01:14.9 
168Uno JohanssonSWEHyllinge MS
Båstad NSU 1200 TT3, CT12/17 G01:15.195 
1757Mats NilssonSWETomelilla MK
TomelillaVolvo 1429, CT14/19 G01:15.346Skrot&metallåtervinning
1813Göran FalkenbergSWERHK
BrokindVolvo P1800 E4, GT16/21 G01:16.039Ecurie Brokind
1924Roland FalkenbäckSWERHK
ÄngelholmAlfa Romeo 1750 GTV10, CT14/19 G01:16.042 
2049Håkan PiehlSWEKAK
EnköpingVolvo 14211, CT14/19 G01:16.049Time on Wheels
214Ronnie MattssonSWEHässleholms MK
BallingslövAustin Cooper S4, CT12/17 G01:16.10402-Depån AB
2223Christer NordinSWETomelilla MK
KivikFord Escort TC2, CT13/18 G01:16.469 
2340Andreas NilssonSWEHyllinge MS
TrelleborgFord Escort RS 16003, CT13/18 G01:16.593Svalöfs Gymnasium
2417Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU 1200 TT5, CT12/17 G01:17.567 
2511Kaj SørensenDENHMS - DK
St. MerløseHonda S8001, GT13/18 G01:23.399 

Tiderna är producerade av: Race Consulting