Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2015
STD & GT/GTS 1966-1971, Heat 1, 11 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 4 juli 2015
Tävlingsledare:
Max Dymling
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1971
Längd i km:
22.77 km
Snabbaste varv:
1:09.068, Klaus Bodilsen
Domare:
Mikael Karlstedt
Klass:
GT/GTS 66-71 GT13/18 G 1150
GT/GTS 66-71 GT16/21 G 1601-2500
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 66-71 CT15/20 G ö2500
Pole Position:
#403 Klaus Bodilsen
Publik:
5500
Tävlingssekreterare:
Mats Ek

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
1403Klaus BodilsenDENDARC
SlangerupFord Escort MK 11, CT14/19 G01:09.06812:56.24611 Team Erik Høyer Historic Racing
22Kenneth Gregers PetersenDENHMS - DK
JyllingeDatsun 240Z1, GT16/21 G01:09.88613:07.1941110.948 
316Benny RasmussenDENHMS - DK
GillelejeFord Escort RS 16002, CT14/19 G01:10.04313:09.3531113.107Team Erik Høyer Historic Racing
496Christian NordalDENHMS - DK
FarumFord Mustang1, CT15/20 G01:12.37213:35.4551139.209 
57Wåge SörmanSWEBorås MK
SandaredDatsun 240Z2, GT16/21 G01:12.99313:36.4311140.185 
6142Jonas KarlssonSWEFalkenbergs MK
VinbergVolvo 1423, CT14/19 G01:13.05113:37.0571140.811 
73Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault R8 Gordini1, CT12/17 G01:13.10513:39.3791143.133 
844Bengt QvistSWETomelilla MK
TomelillaVolvo PV 544 Sport4, CT14/19 G01:14.56313:58.07111:01.824 
957Mats NilssonSWETomelilla MK
TomelillaVolvo 1425, CT14/19 G01:14.42613:58.817111:02.571Skrot&metallåtervinning
1041Flemming JørgensenDENHMS - DK
RingstedAustin Cooper S2, CT12/17 G01:13.0414:01.97111:05.724 
118Uno JohanssonSWEHyllinge MS
Båstad NSU 1200 TT3, CT12/17 G01:15.19614:03.811111:07.565 
1249Håkan PiehlSWEKAK
EnköpingVolvo 1426, CT14/19 G01:15.26314:11.448111:15.202Time on Wheels
13171Anders AgforsSWESVKG
KungälvAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce1, CT13/18 G01:15.14614:15.43111:19.184 
144Ronnie MattssonSWEHässleholms MK
BallingslövAustin Cooper S4, CT12/17 G01:15.08712:59.186101v02-Depån AB
1523Christer NordinSWETomelilla MK
KivikFord Escort TC2, CT13/18 G01:13.413:15.199101v 
1640Andreas NilssonSWEHyllinge MS
TrelleborgFord Escort RS 16003, CT13/18 G01:15.71913:16.644101vSvalöfs Gymnasium
1717Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU 1200 TT5, CT12/17 G01:17.11313:22.119101v 
1811Kaj SørensenDENHMS - DK
St. MerløseHonda S8001, GT13/18 G01:23.24214:17.631101v 
1983Bengt Åke BengtssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 911 S/T3, GT16/21 G01:16.23611:51.3939DNF 
2013Göran FalkenbergSWERHK
BrokindVolvo P1800 E4, GT16/21 G01:15.68813:05.26792vEcurie Brokind
2132Lennart BengtssonSWEHyllinge MS
KågerödBMW 2002 Ti7, CT14/19 G01:10.07309:40.7228DNF02-Depån AB


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF70David ArvidssonSWEFalkenbergs MK
GetingeVolvo 142, CT14/19 G 03:00.642HAFT Racing
DNS1Staffan BorgströmSWERHK
HöörPorsche 911 S/T, GT16/21 G   
DNS24Roland FalkenbäckSWERHK
ÄngelholmAlfa Romeo 1750 GTV, CT14/19 G   
DNF29Søren P ChristensenDENHMS - DK
NivåFord Escort RS 1600, CT14/19 G   
DNF39Tage JohanssonSWESVKG
AlingsåsVolvo Amazon (122S), CT14/19 G   

Tiderna är producerade av: Race Consulting