EM Oldtimer Festival Anderstorp 2001
Standard-1965, Heat 2, 6 varv

Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Söndag 10 juni 2001
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
24.15 km
Snabbaste varv:
1:58.55, Håkan Ricknäs
Domare:
Tony Scott-Andrews
Klass:
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Annelie Adolfsson

Extra information:
Tyvärr saknar vi originallistor från heat 2.


Visa standardlista


STD-65 CT10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
199Håkan RicknäsSWEKAKEkeröFord Falcon Sprint1, CT10 F01:58.5512:02.796  
296Magnus CarlssonSWEAnderstorp RCSmålandsstenarFord Mustang2, CT10 F02:01.93 6 


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
124Eric MarcussonSWEBMC MSCÖsmoAustin Cooper S1, CT7 F02:02.69 6  
232Håkan LindevretSWERHKHässelbyAustin Cooper S2, CT7 F02:04.5 6  
337Henrik Itskowitz-GarfvéSWESVKGV:a FrölundaMorris Cooper S3, CT7 F02:06.01 6 Auto Collection Racing Team
448Hans SöderholmSWERHKVårbyBMC Cooper S4, CT7 F02:02.53 6  
531Max ViebkeSWEHyllinge MSKlippanAustin Cooper S5, CT7 F02:09.35 6  
633Lennart ThurnSWERHKKristianstadMorris Cooper S6, CT7 F02:04.66 4DNF 
 47Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MKKungsbackaBMC Cooper S0, CT7 F  DNS 
 49Yngve GustavssonSWESigtuna RCUpplands VäsbyMorris Cooper S0, CT7 F  DNF 


STD-65 CT8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
159Christer NordlundSWESSKVärmdöFord Cortina Lotus1, CT8 F01:59.56 6  
252Jukka SuominenFINHistoric Race-FINHelsingforsFord Cortina Lotus2, CT8 F02:03.74 6  
365Robert PeterssonSWESSKStockholmAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce3, CT8 F02:09.66 6  
458Mats BergelinSWERHKTäbyAlfa Romeo Giulia Super4, CT8 F02:08.72 6  


STD-65 CT9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
171Anders HylénSWEBoxholms MKBoxholmVolvo Amazon (122S)1, CT9 F02:06.44 6  
273Juha LiukkonenFINHistoric Race-FINVantaaBMW 1800 Ti2, CT9 F02:06.64 6  
388Sture DanielssonSWERHKEskilstunaVolvo Amazon (122S)3, CT9 F02:24.89 5  
482Ingemar JohanssonSWESVKGYtterbyVolvo Amazon (122S)4, CT9 F02:24.75 5  


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
123Tord H ElanderSWESMK ArbogaValskogNSU 1000 TT Spiess1, CT6 F02:13.81 5DNF 


STD-65 CT2-5 E ö1000cc

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Axel EkmanSWERHKGöteborgVolvo PV 5441, CT2-5 E02:19.04 6  

Design by Bloms IT