Mantorp Classic Festival 2019
Formula Slicks, Heat 1, 13 varv

Serie:
RHK
Bana:
Mantorp Park
Tävlingsdatum:
Lördag 24 augusti 2019
Tävlingsledare:
Max Lundgren
Heat:
Formula Slicks
Längd i km:
40.378 km
Snabbaste varv:
1:20.027, Torgny Johansson
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Formel Opel Lotus
Formula 2 72-84
Formula 3 74-86
Formula 3 87-90
Formula Atlantic
Sports 2000 76-81
Sports 2000 82-90
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Bjärud


Visa standardlista


Formula 2 72-84

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
1782Torgny JohanssonSWEKarlskoga MF
NyköpingMarch 8121, F 2/501:20.02717:55.04913 


Formula 3 87-90

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
179Tomas OtterbergSWERHK
LillkyrkaReynard 873 VW Spiess1, F 3/501:22.68518:19.81613 
278Sonny JohanssonSWEAnderstorp RC
LyckebyReynard 883 Alfa Romeo2, F 3/501:23.99818:35.1851315.369
325Magnus RamsöSWESSJ Jönköping
TabergReynard 873 VW Spiess3, F 3/501:22.63918:36.261316.444
437Anders LofthammarSWESSJ Jönköping
JönköpingRalt RT32 Alfa Romeo4, F 3/501:24.08918:36.4891316.673
 67Jan FredrikssonSWESMK Örebro
GyttorpReynard 8830, F 3/501:25.35713:18.3659DNF


Formula 3 74-86

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
175Peter GustafsonSWESSK
FarstaMagnum 8531, F 3/401:23.98118:36.04413 
217Mikael NordlanderSWESSK
StockholmRalt RT302, F 3/401:25.80119:06.6811330.637
369Björn JohanssonSWENybro AC
MåleråsRalt RT3 Toyota3, F 3/401:25.40519:22.7841346.74
459Roland SvenssonSWEHyllinge MS
TrelleborgRalt RT3 Toyota Nova4, F 3/401:26.87619:32.5191356.475


Formel Opel Lotus

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
19Robert FredinSWEBorlänge MK
BorlängeFormel Opel Lotus1, FO1a01:26.3219:04.47913 


Formula Atlantic

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
120Anders HedensjöSWESkellefteå MS
VällingbyRalt RT11, FB/2a01:26.73217:46.09812DNF


Sports 2000 82-90

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
195Thomas RådmyrSWESkövde MK
SkövdeTiga SC861, S2/301:30.57518:33.69412 
 83Johan EliassonSWEKarlskoga MF
KarlstadTiga SC830, S2/3  DNF


Sports 2000 76-81

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiff
143Sören ForsbergSWERHK
KålleredLola T4921, S2/201:43.44419:39.18711 


Övrig information

SnrFörareFordonKlassKommentar
83Johan EliassonTiga SC83Sports 2000 82-90Avåkning

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB

Design by Bloms IT