Velodromloppet Karlskoga 2002
Standard-1965, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Lördag 15 juni 2002
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:22.781, Bo A Bergström
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendtz


Visa standardlista


STD-65 CT10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
191Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord Mustang1, CT10 F01:22.781 
295Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord Mustang2, CT10 F01:23.024 


STD-65 CT8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
160Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus1, CT8 F01:24.893 
265Robert PeterssonSWESSK
StockholmAlfa Romeo 1600 GTJ2, CT8 F01:26.981 


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
148Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S1, CT7 F01:25.723 
249Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S2, CT7 F01:25.927 
334Ulf LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper S3, CT7 F01:27.328 
445Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S4, CT7 F01:27.802 
540Carl von HeidenstamSWERHK
VagnhäradAustin Cooper S5, CT7 F01:28.271 


STD-65 CT9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
172Uno SvenssonSWEHällefors MK
HälleforsVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:26.998 
280Lars KrokstedtSWESSK
StockholmVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:28.162 
371Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:28.273 
479Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:28.515 
581Jan-Ove JohanssonSWEHallsbergs MK
HallsbergVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:30.917 
683Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)6, CT9 F01:31.018 


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1, CT6 F01:31.489Mowazet
223Tord H ElanderSWESMK Arboga
ValskogNSU 1000 TT Spiess2, CT6 F01:31.949 
315Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport3, CT6 F01:33.927Svenska Saab Klubben
419Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport4, CT6 F01:35.376Svenska Saab Klubben
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5, CT6 F01:39.508 
618Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo6, CT6 F01:40.209Svenska Saab Klubben


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
16C-O ChristianssonSWENora MK
NoraSunbeam1, CT1 E01:42.049 
23Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior2, CT1 E01:47.589 
34Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353, CT1 E01:49.877 

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion