Velodromloppet Karlskoga 2003
Standard-1965, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Lördag 31 maj 2003
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:22.473, Tomas Gustavsson
Domare:
Mikael Carlsson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Standard-1965
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT2-5 E ö1000cc
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendtz


Visa standardlista


STD-65 CT10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
195Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord Mustang1, CT10 F01:22.473 
291Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord Mustang2, CT10 F01:23.434 
393Victor IsraelssonSWERHK
JärfällaFord Mustang3, CT10 F01:24.668 
489Lars EsseliusSWERHK
AsarumFord Falcon Sprint4, CT10 F01:27.061 


STD-65 CT7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
148Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S1, CT7 F01:23.16 
247Per MalmbergSWEMK Speed
SorundaBMC Cooper S2, CT7 F01:24.487 
336Ulf LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper S3, CT7 F01:25.497 
449Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S4, CT7 F01:25.653 
534Lars FritzSWERHK
SimrishamnBMC Cooper S5, CT7 F01:27.649 
645Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S6, CT7 F01:28.958 
740Carl von HeidenstamSWERHK
VagnhäradAustin Cooper S7, CT7 F01:30.459 
835Gunnar DahlgrenSWEBMC MSC
BålstaAustin Cooper S8, CT7 F01:31.384 


STD-65 CT8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
169Christer NordlundSWESSK
VärmdöFord Cortina Lotus1, CT8 F01:25.267 
260Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus2, CT8 F01:25.655 
365Robert PeterssonSWESSK
StockholmAlfa Romeo 1600 GTJ3, CT8 F01:27.735 


STD-65 CT9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
171Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:26.629 
272Uno SvenssonSWEHällefors MK
HälleforsVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:26.712 
379Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:27.725 
483Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:29.78 
574Hans AxemyrSWERHK
MalmköpingVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:30.248 
673Per-Magnus LidebjerSWEHyllinge MS
BåstadVolvo Amazon (122S)6, CT9 F01:30.701 
784Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaVolvo Amazon (122S)7, CT9 F01:33.488 


STD-65 CT2-5 E ö1000cc

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
19Daniel EneSWERHK
EnskedeVolvo PV 5441, CT2-5 E01:33.407 
211Axel EkmanSWERHK
GöteborgVolvo PV 5442, CT2-5 E01:34.778 


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
119Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport1, CT6 F01:35.787Svenska Saab Klubben


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
11Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A351, CT1 E01:49.455 
24Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 962, CT1 E01:51.452Team Mellansjö


Standard-1965

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
 5Jonny ThomsenSWESVKG
FrändeforsSAKNAS0, STD  

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion