Velodromloppet Karlskoga 2003
Standard-1965, Heat 1, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Lördag 31 maj 2003
Tävlingsledare:
Lennart Bjärud
Heat:
Standard-1965
Längd i km:
25.3 km
Snabbaste varv:
1:22.406, Tomas Gustavsson
Domare:
Mikael Carlsson
Klass:
1000cc Period E
1000cc Period F
Standard-1965
STD-65 CT 10 F ö2500
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 7 F 1001-1300
STD-65 CT 8 F 1301-1600
STD-65 CT 9 F 1601-2500
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Solweig Behrendtz


Visa standardlista


STD-65 CT 10 F ö2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
191Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord Mustang1, CT10 F01:22.88614:05.22710  
293Victor IsraelssonSWERHK
JärfällaFord Mustang2, CT10 F01:23.76114:08.1311002.904 
395Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord Mustang3, CT10 F01:22.40614:15.7851010.558 
489Lars EsseliusSWERHK
AsarumFord Falcon Sprint4, CT10 F01:25.26514:31.0091025.782 


STD-65 CT 7 F 1001-1300

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
147Per MalmbergSWEMK Speed
SorundaBMC Cooper S1, CT7 F01:24.21414:17.10910  
245Frank EdwinssonSWERHK
HamburgAustin Cooper S2, CT7 F01:27.89215:00.0081042.899 
335Gunnar DahlgrenSWEBMC MSC
BålstaAustin Cooper S3, CT7 F01:30.27615:23.222101:06.113 
440Carl von HeidenstamSWERHK
VagnhäradAustin Cooper S4, CT7 F01:30.06315:26.515101:09.406 
 36Ulf LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper S0, CT7 F01:24.67607:13.33DNF 
 34Lars FritzSWERHK
SimrishamnBMC Cooper S0, CT7 F  DNS 
 48Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S0, CT7 F  DNS 
 49Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S0, CT7 F  DNS 


STD-65 CT 8 F 1301-1600

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
169Christer NordlundSWESSK
VärmdöFord Cortina Lotus1, CT8 F01:24.67714:22.29510  
265Robert PeterssonSWESSK
StockholmAlfa Romeo 1600 GTJ2, CT8 F01:27.9414:54.4351032.14 
 60Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus0, CT8 F  DNS 


Standard-1965

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
15Jonny ThomsenSWESVKG
FrändeforsSAKNAS1, STD01:25.30214:31.39710  


STD-65 CT 9 F 1601-2500

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
172Uno SvenssonSWEHällefors MK
HälleforsVolvo Amazon (122S)1, CT9 F01:26.32314:52.47710  
279Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)2, CT9 F01:28.8615:05.1571012.68 
383Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)3, CT9 F01:29.17415:10.0621017.585 
474Hans AxemyrSWERHK
MalmköpingVolvo Amazon (122S)4, CT9 F01:29.0915:10.081017.603 
573Per-Magnus LidebjerSWEHyllinge MS
BåstadVolvo Amazon (122S)5, CT9 F01:28.78915:24.1641031.687 
684Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaVolvo Amazon (122S)6, CT9 F01:35.16814:39.78291 v 
 71Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)0, CT9 F  DNS 


STD-65 CT 2-5 E ö1000cc

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
19Daniel EneSWERHK
EnskedeVolvo PV 5441, CT2-5 E 14:30.4459  
 11Axel EkmanSWERHK
GöteborgVolvo PV 5440, CT2-5 E  DNS 


1000cc Period E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
 4Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 960, CT1 E01:44.143 DNFTeam Mellansjö
 1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A350, CT1 E01:50.08 DNF 


1000cc Period F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
 19Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport0, CT6 F  DNSSvenska Saab Klubben

Tiderna är producerade av: Karlskoga Motorstadion