Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2005
Formel Äldre, Race, 10 varv

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Söndag 10 juli 2005
Tävlingsledare:
Anders Hedlund
Heat:
Formel Äldre
Längd i km:
20.7 km
Snabbaste varv:
1:12.052, Magnus Ahlqvist
Domare:
Claes-Göran Elofsson
Klass:
Formula 2 47-71
Formula 3 Midget 46-60
Formula Junior E
Formula Junior F
Förkrigsbilar A-D
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
2000
Tävlingssekreterare:
Leif Jörgensen


Visa standardlista


Formula 2 47-71

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
165Magnus AhlqvistSWEVäxjö SVKRydaholmCooper T711, F201:12.05212:20.4110  


Formula Junior F

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
157Göran AnderbergSWEHyllinge MSHelsingborgLola Mk31, FJ/201:15.46913:04.71310  
 99Erik JustesenDENHMS - DKHellerupMerlyn Mk50, FJ/201:15.408 3DNF 


Formula Junior E

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
149Horst BrüningSWERHKKlippanLola Mk21, FJ/101:17.69413:18.62410  
234Martin Borch-ChristensenDENHMS - DKSandvedCooper T522, FJ/101:18.08513:20.4741001.85 


Formula 3 Midget 46-60

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
110Pekka NyströmSWERHKHöganasKiehn Special/JAP1, F3/101:18.35813:21.1710  
23Per HågemanSWERHKMalmöCooper-Norton Mk122, F3/101:22.013 91 v 
323Thorkil Kirk SimonsenDENHMS - DKPræstøAlfa Dana-JAP3, F3/101:21.558 91 v 
41Allan GöranssonSWEMSCCTrelleborgSwebe Triumph4, F3/101:22.734 91 v 
528Rickard WithSWEKAKStaffanstorpEffyh-JAP5, F3/101:30.054 82 v 
621Frank HögmanSWEMK KopparbergLindesbergEffyh-JAP6, F3/101:30.196 82 vTeam Helix
 4Carl-Axel KlarbergSWEHyllinge MSBrösarpAlfa Dana-JAP0, F3/101:29.565 2DNF 
 9Anton SchönSWEAnderstorp RCVärnamoAlfa Dana-JAP0, F3/101:41.323 2DNF 
 18Olle LindeSWERHKRååCooper Mk100, F3/1  DNF 


Förkrigsbilar A-D

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
151Jørgen WittingDENHMS - DKOdenseMG TC1, A-D01:30.241 8  
236Glenn BillqvistSWEHyllinge MSHjärupMG TA2, A-D01:37.936 8  
355Bengt DahlgrenSWEMSCCFörslövMG Magnette3, A-D01:43.158 7  
431Lars HågemanSWEMSCCTrelleborgSAKNAS4, A-D01:43.96 7  
 35Magnus NeergaardSWEMSCCMalmöRiley 9 Brooklands0, A-D01:36.409 5DNF 
 32Roland HaraldssonSWERHKBoråsRiley 9 Brooklands0, A-D  DNS 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT