Knutstorps Bilbana premiärlopp 1962
Ring Knutstorp 1962-10-07 - 1962-10-07
Klicka på en rubrik för att expandera den.

Resultatlistor

Rövarheat
  • Final
  • Standard Grupp 1 1150 cc
  • Startlista
  • Race
  • Standard Grupp 1 1300 cc
  • Startlista
  • Race
  • Standard Grupp 1 2000 cc
  • Startlista
  • Race
  • Standard Grupp 1 850 cc
  • Startlista
  • Race
  • Antal startande: 36

    Racerapport

    The race report can be written in different languages.

    Hämtat från programbladet: Hyllinge MS inleder idag en ny epok i sin verksamhet. Vi har följt bilismens enorma utveckling, och funnit att bilsporten behöver ett handtag på väg.
    Sedan flera år har inom klubben diskuterats möjligheterna för byggande av en permanent bana för utövande av hastighetstävlingar med bilar. Dessa drömmar har under den gångna sommaren blivit verklighet, och vill vi idag presentera en bilbana i dess första skede. Så småningom har vi för avsikt att permanenta banan, men vill vi först prova banans sträckning och utformning i övrigt, för att i god tid avhjälpa eventuella svagheter.
    Vi ber därför om överseende ifall någon detalj skulle brista, vårt mål är emellertid som alltid att göra det bästa möjliga. Dock hoppas och tror vi att Ni kära motorpublik skall få valuta för dagens besök på Knutstorp. Och lovar vi att återkomma med större arrangemang kommande år.
    Publik, press, förare och övriga gäster hälsas Hjärtligt välkomna Hyllinge MS

    Anmälan

    Anmälan är inte tillgängligt för denna tävling.

    Dokument

    BLI MEDLEM!

    Som medlem får du tillgång till alla funktioner på Svensk Racing. Du stöttar ocksp vårt arbete med att spara alla nutida och historiska racingresultat för framtiden.
    Jag vill bli medlem
    chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram