Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2010
2010-07-02 - 2010-07-04, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 9 Söndagen den 4:e juli 2010
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 18.63 km 1:21.424, Tommy Jagerwall
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
Heat 1 2400



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
141Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:21.42414:27.5459Team CaWalli/Bilsport & MC
234Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport2CT6 F01:23.46514:37.456909.911Svenska Saabklubben
325Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10003CT6 F01:23.28814:37.967910.422
45Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:23.60714:41.621914.076
533Stig BlomqvistSWESMK Örebro
ÖrebroSAAB 96 Sport4CT6 F01:24.34214:45.475917.93
627Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9985CT6 F01:25.0314:50.266922.721
736Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport6CT6 F01:27.03115:03.097935.552Svenska Saabklubben
81Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A352CT1 E01:27.60715:03.788936.243
978Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 111CT2-5 E01:27.99115:07.404939.859
1010Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S3CT1 E01:28.94815:09.052941.507


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
116Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:30.55815:23.012955.467Svenska Saabklubben
1266Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett7CT6 F01:34.2215:40.93491:13.389
1319Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 965CT1 E01:35.13914:27.66281 vSvenska Saabklubben
1426Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8CT6 F01:26.81114:30.27781 vSvenska Saabklubben
1528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport9CT6 F01:24.39214:35.49481 vSvenska Saabklubben

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF37Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 998CT6 F01:26.07504:27.8394DNF
DNF21Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12CT6 F01:26.13904:33.4554DNF
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 F01:27.88904:35.2744DNF
DNF9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 E01:28.8604:37.3814DNF
DNF42Roland SvenssonSWEHyllinge MS
TrelleborgDKW F12CT6 F01:37.90405:09.8784DNF

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Camilla Heijel
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.