Velodromloppet Karlskoga 2010
2010-06-19 - 2010-06-20, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Lördagen den 19:e juni 2010
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 28.8 km 1:34.437, Anders Jensen
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
127Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9981CT6 F01:34.91220:40.87512
234Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport2CT6 F01:34.43720:43.3251202.45Svenska Saabklubben
328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:35.2420:49.3511208.476Svenska Saabklubben
446Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:37.35620:50.3011209.426
537Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 9985CT6 F01:40.25721:32.1211251.246
624Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 966CT6 F01:46.68721:39.3161258.441
736Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport7CT6 F01:42.28621:46.871121:05.996Svenska Saabklubben
826Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8CT6 F01:40.6221:53.195121:12.32Svenska Saabklubben
99Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:42.58522:08.348121:27.473
1044Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett9CT6 F01:47.3822:11.406121:30.531


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1110Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S2CT1 E01:45.57822:16.383121:35.508
1225Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100010CT6 F01:43.1422:17.201121:36.326
1312Lennart HermanssonSWERHK
HaboFord Anglia3CT1 E01:47.32322:18.778121:37.903
143Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:44.722:19.841121:38.966No Racing Team
1566Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett11CT6 F01:53.51121:18.123111 v
165Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10935CT1 E01:36.04121:53.957111 v
1742Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1212CT6 F01:44.57120:44.524102 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF50Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TCCT6 F01:47.62903:48.4382DNF
DNS1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A35CT1 EDNS
DNS22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 FDNS
DNS29Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S CoupéCT6 FDNS

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.