Falkenberg Classic Final 2011
2011-09-17 - 2011-09-18, Falkenberg, 1840 m,

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 20 Söndagen den 18:e september 2011
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 36.8 km 59.981, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 3000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F59.98120:28.76520
241Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S2CT6 F01:01.21620:39.4772010.712
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC3CT6 F01:01.16620:49.0622020.297
435Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport4CT6 F01:03.19721:26.7092057.944
525Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10005CT6 F01:03.64720:39.541191 v
626Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport6CT6 F01:04.34320:45.21191 v
722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:04.60720:46.754191 v
85Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:05.521:10.403191 v
924Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 968CT6 F01:06.53121:31.203191 v
1043Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 969CT6 F01:06.80121:34.08191 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1119Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:08.21420:54.45182 vSvenska Saabklubben
1262Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9610CT6 F01:08.61121:21.338182 v
1348Kaisa LehtoSWEBMC MSC
HuddingeAustin Cooper 970 S11CT6 F01:06.67821:28.45182 v
1410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S3CT1 E01:11.43320:43.948173 v
1544Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett12CT6 F01:03.14317:12.85916DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF56Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper 970 SCT6 F01:01.56914:05.10713DNF
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 E01:15.80105:36.4274DNF
DNF57Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 SportCT6 F01:43.8592DNF

Tävlingsledare: Patrik Ivarsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Hans Eirefeldt
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.