Velodromloppet Karlskoga 2011
2011-06-18 - 2011-06-19, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 18:e juni 2011
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:29.341, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 3000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:29.341
241Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S2CT6 F01:30.838
377Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 S3CT6 F01:32.326
454Bruno HelgessonSWEBMC MSC
HarplingeMorris Cooper 970 S4CT6 F01:32.647
557Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport5CT6 F01:32.875
634Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport6CT6 F01:32.902Svenska Saabklubben
735Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport7CT6 F01:33.373
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:33.557Svenska Saabklubben
950Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC9CT6 F01:33.82
1026Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport10CT6 F01:34.351


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1121Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1211CT6 F01:34.665No Racing Team
1244Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett12CT6 F01:34.986
1322Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett13CT6 F01:35.106
145Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:36.248
1556Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper 970 S14CT6 F01:36.53
169Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:36.911
1724Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 9615CT6 F01:37.051
1849Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbySAAB 96 Monte Carlo16CT6 F01:37.144
198Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:38.294
201Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:38.419
2136Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport17CT6 F01:39.056
2237Andreas SkograndNORNSK
OsloAustin Cooper 99818CT6 F01:39.226
2319Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 965CT1 E01:40.672Svenska Saabklubben
2429Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé19CT6 F01:41.013
2510Urpo PihlmanFINHistoric Race-FIN
HelsingforsBMW 700 S Coupé20CT6 F01:43.203
2666Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett21CT6 F01:43.457
2712Lennart HermanssonSWERHK
HaboFord Anglia6CT1 E01:43.862
283Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior7CT1 E01:45.341No Racing Team
2948Kaisa LehtoSWEBMC MSC
HuddingeAustin Cooper 970 S22CT6 F01:47.557
3042Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW F1223CT6 F01:59.705

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.