Anderstorp Historic & Sportscar Festival 2011
2011-05-14 - 2011-05-15, Anderstorp Raceway, 4025 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 14:e maj 2011
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:08.426, Tommy Jagerwall
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
141Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:08.426
239Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S2CT6 F01:08.782
377Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 S3CT6 F01:10.001
434Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport4CT6 F01:10.875Svenska Saabklubben
554Bruno HelgessonSWEBMC MSC
HarplingeMorris Cooper 970 S5CT6 F01:11.551
648Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:12.163
728Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport7CT6 F01:12.341Svenska Saabklubben
826Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8CT6 F01:12.475
95Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:12.946
1022Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:13.145


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1121Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1210CT6 F01:13.437No Racing Team
1227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 99811CT6 F01:13.465
1346Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC12CT6 F01:13.513Staffans Paté Bageri AB
1425Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100013CT6 F01:13.525
159Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:13.926
168Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:15.274
1742Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW F1214CT6 F01:15.392
181Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:16.006
1924Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 9615CT6 F01:18.872
2019Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 965CT1 E01:18.917Svenska Saabklubben
2166Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett16CT6 F01:20.498Arnfinn Hansen
2236Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport17CT6 F01:27.782

Tävlingsledare: Pär Hydén   Tävlingssekreterare: Matilda Eriksson
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.