Knutstorp Revival 2014
2014-05-24 - 2014-05-25, Ring Knutstorp, 2070 m,

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 9 Lördagen den 24:e maj 2014
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 18.63 km 1:17.209, Per Skårner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 5600



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
140Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydAustin Cooper 970 S1CT6 F01:17.20911:34.2969
239Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S2CT6 F01:18.04211:39.483905.187
349Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 S3CT6 F01:17.25411:40.515906.219
441Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S4CT6 F01:18.74611:49.299915.003Returbilen Sverige AB
550Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC6CT6 F01:20.98112:11.203936.907
546Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC5CT6 F01:21.03912:10.736936.44Staffans Paté Bageri AB
727Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 970 S7CT6 F01:21.44812:12.777938.481
854Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:20.29312:13.12938.824
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:22.04412:15.401941.105
1025Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100010CT6 F01:21.49712:15.636941.34


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1155Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S11CT6 F01:21.90112:22.268947.972
1234Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport12CT6 F01:21.09412:32.142957.846Knalle Racing
1321Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12 13CT6 F01:23.4212:33.277958.981Returbilen Sverige AB
149Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:24.02712:34.97491:00.678
1547Anders UddenfeldtSWERHK
BrommaMorris Cooper14CT6 F01:22.43512:35.19691:00.9
1628Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport15CT6 F01:23.78812:39.72891:05.432Returbilen Sverige AB
1726Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport16CT6 F01:24.78912:52.35291:18.056
1830Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport17CT6 F01:26.69713:00.06591:25.769
1948Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S18CT6 F01:22.0513:00.52391:26.227
2019Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:26.52111:34.70681 vKnalle Racing
2142Roland SvenssonSWEHyllinge MS
TrelleborgDKW F1219CT6 F01:25.87911:37.6781 v
228Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:27.01211:43.93681 vKnalle Racing
2362Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9620CT6 F01:26.69511:45.25781 v
241Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:27.03811:47.78181 v
2543Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9621CT6 F01:26.09611:47.95881 v
2615Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura5CT1 E01:25.4211:56.74881 v
2751Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R822CT6 F01:29.07811:56.83981 v
2874Hans von HirschDENHMS - DK
KøbenhavnBMW 700 S Coupé23CT6 F01:29.08612:08.66881 v
294Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93B6CT1 E01:31.30712:11.08481 v
306Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 967CT1 E01:31.42712:17.36981 v
313Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior8CT1 E01:31.63812:26.16981 vNo Racing Team
3268Gorm NørgaardDENHMS - DK
ÅlsgårdeAustin 750 Formula24CT6 F01:41.3711:53.03972 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF57Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 SportCT6 F01:18.74406:28.4235DNF



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
34Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 SportDrive through p g a tjuvstart

Tävlingsledare: Peter Sanell   Domare: Ulf Sanell   Tävlingssekreterare: Lene Hansen
Dessa tider är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.