Velodromloppet GP Karlskoga 2014
2014-06-13 - 2014-06-15, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 14:e juni 2014
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:26.003, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 2200



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:26.003
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:28.384
349Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 S3CT6 F01:28.911
448Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S4CT6 F01:29.664
541Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S5CT6 F01:29.871Returbilen Sverige AB
627Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 970 S6CT6 F01:30.293
734Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport7CT6 F01:30.75Knalle Racing
854Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:30.796Returbilen Sverige AB
956Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper S9CT6 F01:30.942
1046Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC10CT6 F01:30.995Staffans Paté Bageri AB


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1150Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa11CT6 F01:31.903
1247Anders UddenfeldtSWERHK
BrommaMorris Cooper12CT6 F01:31.977
1322Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett13CT6 F01:32.614
1435Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport14CT6 F01:32.803
1538Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport15CT6 F01:32.819
1655Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S16CT6 F01:33.166
1728Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport17CT6 F01:34.834Returbilen Sverige AB
1815Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura1CT1 E01:35.204
1926Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport18CT6 F01:35.444
2037Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99819CT6 F01:35.457Singsaker Racing
2136Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport20CT6 F01:35.709
2230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport21CT6 F01:36.04
239Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:37.178
248Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:37.356Knalle Racing
2562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9622CT6 F01:37.47
2619Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 964CT1 E01:38.316Knalle Racing
271Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:39.126
2866Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett23CT6 F01:39.48
296Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 966CT1 E01:40.651
307Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC7CT1 E01:42.346
313Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior8CT1 E01:43.009No Racing Team
3218Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura9CT1 E01:44.419
3321Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12 24CT6 F01:49.197Returbilen Sverige AB
3410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S10CT1 E01:52.156

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.