Velodromloppet Karlskoga 2012
2012-06-16 - 2012-06-17, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 16:e juni 2012
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24 km 1:29.013, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 3000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
141Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:29.21115:06.46510
239Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S2CT6 F01:29.01315:07.2611000.796
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC3CT6 F01:31.44215:37.1811030.716
454Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S4CT6 F01:31.90715:40.2321033.767
546Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC5CT6 F01:31.91715:41.1771034.712Staffans Paté Bageri AB
634Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport6CT6 F01:32.86115:46.0271039.562Knalle Racing
748Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S7CT6 F01:31.2315:46.2441039.779
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:32.48515:46.6881040.223
925Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10009CT6 F01:33.09915:53.0331046.568
1044Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett10CT6 F01:32.42915:53.4091046.944


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1135Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport11CT6 F01:33.7716:24.476101:18.011
1236Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:36.70116:26.8101:20.335Knalle Racing
1326Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport12CT6 F01:35.39216:27.455101:20.99
1424Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 9613CT6 F01:36.53616:35.206101:28.741
1562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9614CT6 F01:36.61316:35.931101:29.466
1618Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura2CT1 E01:37.68215:08.80691 v
171Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:38.11215:13.02591 v
1837Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99815CT6 F01:38.90715:16.54991 v
1966Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett16CT6 F01:40.66615:30.2491 v
203Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:41.06115:31.29491 vNo Racing Team
2119Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 965CT1 E01:39.73915:33.3891 vKnalle Racing

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 F01:36.80106:41.7324DNF
DNF28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 F01:35.12403:25.5142DNFReturbilen Sverige AB
DNS9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 EDNS

Tävlingsledare: Ulf Sanell   Domare: Mikael Carlsson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.