Anderstorp Historic & Sportscar Festival 2012
2012-05-19 - 2012-05-20, Anderstorp Raceway, 4025 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 19:e maj 2012
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:07.189, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:07.189
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:08.327
341Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S3CT6 F01:08.508
454Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S4CT6 F01:09.622
555Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S5CT6 F01:09.681
652Staffan BorgströmSWEHyllinge MS
HöörFiat Abarth 10006CT6 F01:10.178
734Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport7CT6 F01:10.478Knalle Racing
850Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC8CT6 F01:10.618
948Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S9CT6 F01:11.506
1046Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC10CT6 F01:11.742Staffans Paté Bageri AB


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1122Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett11CT6 F01:11.915
1221Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1212CT6 F01:12.097Returbilen Sverige AB
1325Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100013CT6 F01:12.276
1444Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett14CT6 F01:12.404
159Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:12.572
1626Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport15CT6 F01:12.952
178Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:14.059Knalle Racing
1829Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé16CT6 F01:14.226
1943Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9617CT6 F01:14.391
2018Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura3CT1 E01:14.539
211Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:16.453
223Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior5CT1 E01:16.561No Racing Team
2328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport18CT6 F01:16.638Returbilen Sverige AB
2419Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 966CT1 E01:16.794Knalle Racing
2566Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett19CT6 F01:17.181Arnfinn Hansen
2610Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S7CT1 E01:17.458
2762Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9620CT6 F01:17.952

Tävlingsledare: Pär Hydén   Tävlingssekreterare: Matilda Eriksson
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.