Velodromloppet GP Karlskoga 2013
2013-06-14 - 2013-06-16, Gelleråsbanan, 2400 m, GP

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 15:e juni 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:27.677, Yngve Gustavsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
149Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 S1CT6 F01:27.677
258Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:28.58
348Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S3CT6 F01:29.794
441Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S4CT6 F01:29.934
539Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S5CT6 F01:30.136
646Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC6CT6 F01:30.357Staffans Paté Bageri AB
750Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC7CT6 F01:30.607
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:31.413
956Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper 970 S9CT6 F01:31.585
1034Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport10CT6 F01:31.643Knalle Racing


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1154Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S11CT6 F01:32.395
1227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 99812CT6 F01:32.422
1322Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett13CT6 F01:32.563
1425Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100014CT6 F01:32.67
1535Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport15CT6 F01:33.038
1626Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport16CT6 F01:34.722
1737Andreas SkograndNORNSK
OsloAustin Cooper 99817CT6 F01:35.624
1862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9618CT6 F01:36.058
198Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:36.254Knalle Racing
2036Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport19CT6 F01:36.28
2128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport20CT6 F01:36.339Returbilen Sverige AB
2263Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport21CT6 F01:36.344
2324Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 9622CT6 F01:36.655
2466Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett23CT6 F01:37.267
2519Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:38.879Knalle Racing
2615Håkan LindevretSWERHK
HässelbyAustin A40 Futura3CT1 E01:39.352Jana Motors
2730Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport24CT6 F01:40.153
283Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:42.148No Racing Team
2921Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1225CT6 F02:01.925Returbilen Sverige AB
3018Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura5CT1 E

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.