Velodromloppet GP Karlskoga 2013
2013-06-14 - 2013-06-16, Gelleråsbanan, 2400 m, GP

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 15:e juni 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24 km 1:28.147, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:28.14714:56.94710
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:28.74514:59.3831002.436
349Yngve GustavssonSWESigtuna RC
Upplands VäsbyMorris Cooper 970 S3CT6 F01:28.70115:11.461014.513
441Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S4CT6 F01:29.47815:14.2751017.328
550Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC5CT6 F01:29.71515:15.3971018.45
646Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC6CT6 F01:30.06115:15.9361018.989Staffans Paté Bageri AB
754Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S7CT6 F01:30.81915:30.9741034.027
827Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9988CT6 F01:31.45215:32.3381035.391
955Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S9CT6 F01:31.20715:38.4631041.516
1034Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport10CT6 F01:32.30415:39.9281042.981Knalle Racing


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1122Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett11CT6 F01:31.97415:40.1471043.2
1225Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100012CT6 F01:32.93915:49.5031052.556
1356Pernilla HertzbergSWEBMC MSC
ÄlvsjöMorris Cooper 970 S13CT6 F01:32.22616:06.044101:09.097
1428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport14CT6 F01:34.08116:06.383101:09.436Returbilen Sverige AB
1526Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport15CT6 F01:35.15516:16.642101:19.695
1662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9616CT6 F01:35.05216:17.006101:20.059
178Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:36.46716:24.696101:27.749Knalle Racing
1866Anders HansenNORNMK Sarpsborg/Rudskogen
KongsbergOpel Kadett17CT6 F01:37.37316:34.671101:37.724
1936Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport18CT6 F01:36.95416:46.248101:49.301Knalle Racing
2019Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:38.00615:09.07591 v
2137Andreas SkograndNORNSK
OsloAustin Cooper 99819CT6 F01:37.08315:17.14891 v
2230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport20CT6 F01:39.19815:17.32191 v
2315Håkan LindevretSWERHK
HässelbyAustin A40 Futura3CT1 E01:38.70715:21.47291 vJana Motors
243Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:41.21615:44.0591 vNo Racing Team
2535Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport21CT6 F01:32.02212:36.3018DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF77Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 SCT6 F01:33.98716:38.7155DNF
DNF63Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 SportCT6 F01:38.56706:59.3194DNF
DNF43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96CT6 F02:01.6031DNF
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 E02:04.111DNF
DNS21Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12CT6 FDNSReturbilen Sverige AB
DNS24Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 96CT6 FDNS
DNF48Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 SCT6 FDNF



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
24Sören RagnarssonSWEMSK Hammaren
SkultunaSAAB 96Hjulupphängning
43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96Motor

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.