Falkenberg Classic Final 2013
2013-09-14 - 2013-09-15, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 19 Söndagen den 15:e september 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 34.96 km 1:08.098, Tommy Jagerwall
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
141Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:08.09824:27.88619Returbilen Sverige AB
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:08.6324:35.8481907.962
339Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S3CT6 F01:08.93624:48.2331920.347
434Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport4CT6 F01:11.19824:58.6181930.732Knalle Racing
569Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport5CT6 F01:12.28725:07.971940.084
627Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9986CT6 F01:12.30625:08.8521940.966
726Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport7CT6 F01:12.76925:09.4011941.515
821Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F128CT6 F01:11.56425:10.9881943.102Returbilen Sverige AB
928Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport9CT6 F01:12.50825:13.5321945.646Returbilen Sverige AB
1068Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S10CT6 F01:12.02425:18.9441951.058


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1147Anders UddenfeldtSWERHK
BrommaMorris Cooper11CT6 F01:11.9925:19.2711951.385
1243Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9612CT6 F01:14.04125:29.112191:01.226
138Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:14.12325:36.842191:08.956Knalle Racing
141Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A352CT1 E01:14.63425:41.388191:13.502
1515Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura3CT1 E01:14.78924:33.335181 v
1654Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S13CT6 F01:10.15324:36.734181 vReturbilen Sverige AB
1730Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport14CT6 F01:15.33524:51.36181 v
1855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S15CT6 F01:13.34424:34.721172 v
1951Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R816CT6 F01:18.46824:47.945172 v
203Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:19.18525:04.541172 vNo Racing Team
2136Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport17CT6 F01:18.97225:04.937172 v
2262Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9618CT6 F01:12.42625:12.211154 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DQ19Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96CT1 E01:14.65126:18.66419DQKnalle Racing
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 F01:13.36907:25.8526DNF
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 E01:23.83504:32.0923DNF
DNF50Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNF



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
19Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96Diskad p g a ignorering av teknisk flagg

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.