Falkenberg Classic Final 2013
2013-09-14 - 2013-09-15, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Lördagen den 14:e september 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 59.666, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F59.66615:13.32215
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F59.79615:20.7741507.452
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S3CT6 F01:00.21515:26.8631513.541Returbilen Sverige AB
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:00.58915:28.6761515.354
554Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S5CT6 F01:01.16415:35.1131521.791Returbilen Sverige AB
627Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9986CT6 F01:01.49215:39.3251526.003
755Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S7CT6 F01:00.81315:40.2521526.93
821Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F128CT6 F01:01.81315:51.2581537.936Returbilen Sverige AB
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:01.89715:52.1731538.851
1034Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport10CT6 F01:02.66416:01.3531548.031Knalle Racing


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1169Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport11CT6 F01:04.15215:15.161141 v
1226Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport12CT6 F01:03.90915:15.718141 v
1328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport13CT6 F01:03.76215:16.47141 vReturbilen Sverige AB
1462Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9614CT6 F01:04.33815:30.973141 v
1568Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S15CT6 F01:04.31615:38.984141 v
1630Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport16CT6 F01:05.40715:39.759141 v
1747Anders UddenfeldtSWERHK
BrommaMorris Cooper17CT6 F01:04.45315:41.721141 v
1815Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura1CT1 E01:06.08515:52.331141 v
1919Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:05.69615:53.387141 vKnalle Racing
201Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:05.78515:53.888141 v
213Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:10.31415:47.325132 vNo Racing Team
2251Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R818CT6 F01:10.52415:50.845132 v
2343Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9619CT6 F01:06.1415:45.088105 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 E01:08.54511:03.6769DNF
DNF36Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 SportCT6 F01:10.17903:36.2143DNF

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.