Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2013
2013-07-05 - 2013-07-07, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 7:e juli 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24.84 km 1:18.904, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:18.90415:59.73712
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:19.01516:01.5261201.789
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S3CT6 F01:21.0216:32.5161232.779
425Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10004CT6 F01:21.78716:33.4781233.741
555Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S5CT6 F01:20.69816:35.2321235.495
648Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:20.67216:38.5211238.784
734Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport7CT6 F01:22.31616:41.6411241.904
827Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9988CT6 F01:22.24316:42.3811242.644
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:22.34216:43.9861244.249
1011Theophil HeyGERDMSB
BückeburgDKW F1210CT6 F01:22.85216:57.751258.013


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1150Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC11CT6 F01:23.29316:58.871259.133
1235Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport12CT6 F01:23.07517:02.354121:02.617
1354Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 S13CT6 F01:23.10317:08.77121:09.033
1462Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9614CT6 F01:23.93517:35.983121:36.246
1521Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F1215CT6 F01:24.47316:06.189111 v
178Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:26.66316:12.712111 v
1815Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura2CT1 E01:26.07716:13.438111 v
1936Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport16CT6 F01:26.11916:17.928111 v
2019Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:26.38716:18.266111 v
211Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:28.29616:41.137111 v
2251Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R817CT6 F17:17.251111 v
233Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior5CT1 E01:30.61717:18.475111 v
1669Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport18CT6 F01:25.39218:06.481111 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 E01:25.97310:36.5917DNF
DNF77Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 SCT6 F01:24.2305:02.6293DNF
DNF30Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 SportCT6 F01:29.08403:06.0032DNF
DNS14Hans "Hasse" SiggessonSWEBMW SC
KarlsborgBMW 700 S CoupéCT1 EDNS
DNS28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 FDNSReturbilen Sverige AB
DNS52Staffan BorgströmSWERHK
HöörFiat Abarth 1000CT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
62Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9630 sek tillägg för tjuvstart

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.