Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2013
2013-07-05 - 2013-07-07, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 6:e juli 2013
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:19.582, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 4000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
139Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S1CT6 F01:19.58213:53.88810
257Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport2CT6 F01:20.0513:55.0581001.17
341Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S3CT6 F01:20.81414:15.7511021.863
434Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport4CT6 F01:22.85314:18.6281024.74
555Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S5CT6 F01:23.02214:19.0761025.188
625Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10006CT6 F01:22.89314:19.9711026.083
722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:23.49914:25.5721031.684
852Staffan BorgströmSWERHK
HöörFiat Abarth 10008CT6 F01:24.57814:35.7671041.879
935Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport9CT6 F01:24.07614:36.2061042.318
1050Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 TC10CT6 F01:23.87714:36.5031042.615


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1169Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport11CT6 F01:26.74214:41.6821047.794
1262Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9612CT6 F01:25.29714:41.7871047.899
1311Theophil HeyGERDMSB
BückeburgDKW F1213CT6 F01:24.35414:49.1171055.229
1427Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 99814CT6 F01:23.18414:50.2361056.348
158Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:27.23514:59.438101:05.55
161Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A352CT1 E01:27.81315:02.941101:09.053
1736Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport15CT6 F01:27.96215:03.648101:09.76
1830Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport16CT6 F01:27.59515:05.003101:11.115
1919Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:27.35915:06.198101:12.31
209Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura4CT1 E01:25.99915:06.463101:12.575
2115Claes AggestigSWERHK
HaningeAustin A40 Futura5CT1 E01:28.21915:14.585101:20.697
2251Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R817CT6 F01:31.95314:05.61391 v
233Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior6CT1 E01:32.8814:13.01491 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF77Ulf "Doc" LindbergSWEKAK
HarlösaBMC Cooper 970 SCT6 F01:25.37410:31.3197DNF
DNF21Patric BjurhovdSWEKAK/S
HöörDKW F12CT6 F01:23.59611:42.837DNF
DNF28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 F01:26.66207:33.0845DNFReturbilen Sverige AB
DNS14Hans "Hasse" SiggessonSWEBMW SC
KarlsborgBMW 700 S CoupéCT1 EDNS
DNF48Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 SCT6 FDNF
DNS54Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeMorris Cooper 970 SCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
48Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 970 SKrasch

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.