RHK-Final Mantorp 2004
2004-09-25 - 2004-09-26, Mantorp Park, 3106 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 11 Lördagen den 25:e september 2004
Heat: Längd: Snabbaste varv:
STD & GT/GTS före 1965 1300cc 34.166 km 1:39.5, Hans Söderholm
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
GT/GTS-65 GT3 E2  1150cc
GT/GTS-65 GT7 E2 ö2500
GT/GTS-65 GT8 F 1150
SAKNAS
STD-65 CT 6 F 1001-1150
STD-65 CT 7 F 1001-1300
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
142Niklas JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpAustin Cooper S1CT7 F01:39.63318:29.3511
241Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper S2CT7 F01:42.83719:05.691136.34
349Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S3CT7 F01:43.11619:07.211137.86
424Adrian WrethagenSWEMK Gutarna
StockholmAustin Cooper S4CT7 F01:42.99219:22.571153.22
548Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S5CT7 F01:39.519:32.46111:03.11
640Ulf von HauswolffSWEMSCC
VikenAustin Cooper S6CT7 F01:46.04819:42.79111:13.44
744Christer NilssonSWEMSCC
ÄngelholmGinetta G41GTS8 F01:45.34419:44.73111:15.38
898Peter LindkvistSWESSK
LidingöFerrari 250 GT1GTS7 E201:47.36220:08.37111:39.02
931Max ViebkeSWEHyllinge MS
KlippanAustin Cooper S7CT7 F01:46.05618:00.39101 v
1020Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:50.61418:47.08101 vTeam Crocus


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:52.48419:03.12101 vSvenska Saab Klubben
1243Ola MagnussonSWEDjursholms MK
TäbyFord Anglia8CT7 F01:53.83219:18.24101 v
1399Marcus LindkvistSWESSK
LidingöFerrari 250 GT2GTS7 E201:50.33719:28.65101 v
145Göran DahlénSWEBengtsfors MC
ArbogaSAAB 961CT1 E01:55.44319:32.27101 vSvenska Saab Klubben
1596Leif MolinSWEAsarums MS
SvängstaAustin Healey Sprite1GTS3 E201:53.33819:32.76101 v
162Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 932CT1 E01:55.42219:45.81101 vSvenska Saab Klubben
1718Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo3CT6 F01:56.80119:53.32101 vSvenska Saab Klubben
1828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:55.34820:00.32101 vSvenska Saab Klubben
1919Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport5CT6 F01:54.77220:06.67101 vSvenska Saab Klubben
2026Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 966CT6 F01:58.65720:14.26101 vSvenska Saab Klubben
2111Fritz HansenDENHMS - DK
Kirke HyllingeSAKNAS1SAKN02:01.73118:41.1592 v
2222Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F02:01.69818:44.2992 v
2317Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9988CT6 F02:00.76619:22.8192 v
241Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E02:06.49619:25.1492 v
253Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E02:04.6519:25.4592 v
2616Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 Gordini1CT6 F02:06.62419:45.6992 v
2729Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 969CT6 F02:11.25320:05.7692 v
288Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E02:10.85420:08.4492 v
296Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B6CT1 E02:20.44319:12.8183 vSvenska Saab Klubben
309Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura7CT1 E02:20.93919:22.5183 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF33Andreas ErikssonSWEKAK/S
HöllvikenMorris Cooper SCT7 F01:42.71608:50.345DNF



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
17Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 99830 sek tidstillägg.
48Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S30 sek tidstillägg p g a ojuste körning.

Tävlingsledare: Lennart Andersson   Domare: Lars Axelsson   Tävlingssekreterare: Solweig Behrendtz
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.