Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2004
2004-07-10 - 2004-07-11, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 11:e juli 2004
Heat: Längd: Snabbaste varv:
STD & GT/GTS före 1965 1300cc 20.7 km 1:26.469, Tommy Jagerwall
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 6 F 1001-1150
STD-65 CT 7 F 1001-1300
Race Ej angivet

Extra information:

Här saknar vi tyvärr sluttider på förarna som har kört mindre än 10 varv.



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
147Per MalmbergSWEMK Speed
SorundaBMC Cooper S1CT7 F01:27.64515:07.19310
241Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper S2CT7 F01:26.46915:10.1941003.001
346Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S3CT7 F01:27.86715:10.4921003.299
433Andreas ErikssonSWEKAK/S
HöllvikenMorris Cooper S4CT7 F01:28.57915:19.0131011.82
524Sebastian WrethagenSWESSK
StockholmAustin Cooper S1CT6 F01:31.33315:39.5081032.315
649Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S5CT7 F01:31.02115:43.7781036.585
734Lars-Göran ItskowitzSWESVKG
V:a FrölundaBMC Cooper S6CT7 F01:31.93715:55.5241048.331
850Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MK
KungsbackaBMC Cooper S7CT7 F01:32.13215:58.6861051.493
931Max ViebkeSWEHyllinge MS
KlippanAustin Cooper S8CT7 F01:31.55816:05.1071057.914
1021Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F121CT6 F01:33.99316:22.735101:15.542


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:34.7516:27.887101:20.694Svenska Saab Klubben
1218Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo3CT6 F01:34.73916:30.924101:23.731Svenska Saab Klubben
135Göran DahlénSWEBengtsfors MC
ArbogaSAAB 961CT1 E01:34.58416:37.372101:30.179Svenska Saab Klubben
1428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:34.93516:38.428101:31.235
1526Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 965CT6 F01:35.58516:42.959101:35.766Svenska Saab Klubben
162Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 932CT1 E01:35.23916:58.42101:51.227Svenska Saab Klubben
1722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:38.67317:11.965102:04.772
1829Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 967CT6 F01:41.91991 vSvenska Saab Klubben
1916Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 Gordini2CT6 F01:41.83891 v
208Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé3CT1 E01:45.72191 v
213Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:41.63891 v
226Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B5CT1 E01:49.54191 vSvenska Saab Klubben
2319Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8CT6 F01:43.98673 vSvenska Saab Klubben

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 F01:36.6236DNFTeam Crocus
DNF48Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper SCT7 F01:30.6432DNF
DNS44Bengt BengtzonSWERHK
StockholmBMC Cooper SCT7 FDNS
DNS45Frank EdwinssonSWEKAK
LidingöAustin Cooper SCT7 FDNS

Tävlingsledare: Anders Hedlund   Domare: Marcus Liljeqvist   Tävlingssekreterare: Leif Jespersson
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.