Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2004
2004-07-10 - 2004-07-11, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Söndagen den 11:e juli 2004
Heat: Längd: Snabbaste varv:
STD & GT/GTS före 1965 1300cc 0 km 1:15.888, Hans Söderholm
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 6 F 1001-1150
STD-65 CT 7 F 1001-1300
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
148Hans SöderholmSWERHK
VårbyBMC Cooper S1CT7 F01:15.888
233Andreas ErikssonSWEKAK/S
HöllvikenMorris Cooper S2CT7 F01:16.089
346Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S3CT7 F01:17.178
447Per MalmbergSWEMK Speed
SorundaBMC Cooper S4CT7 F01:17.298
549Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S5CT7 F01:17.328
641Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper S6CT7 F01:17.753
744Bengt BengtzonSWERHK
StockholmBMC Cooper S7CT7 F01:17.942
824Sebastian WrethagenSWESSK
StockholmAustin Cooper S1CT6 F01:19.217
945Frank EdwinssonSWEKAK
LidingöAustin Cooper S8CT7 F01:21.032
1034Lars-Göran ItskowitzSWESVKG
V:a FrölundaBMC Cooper S9CT7 F01:21.657


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1121Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F121CT6 F01:21.925
1250Pähr "Pelle" SvenssonSWERyds MK
KungsbackaBMC Cooper S10CT7 F01:22.186
1331Max ViebkeSWEHyllinge MS
KlippanAustin Cooper S11CT7 F01:22.382
1420Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC2CT6 F01:22.581Team Crocus
1515Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport3CT6 F01:23.308Svenska Saab Klubben
162Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 931CT1 E01:25.125Svenska Saab Klubben
175Göran DahlénSWEBengtsfors MC
ArbogaSAAB 962CT1 E01:26.028Svenska Saab Klubben
1818Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo4CT6 F01:26.078Svenska Saab Klubben
1919Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport5CT6 F01:26.4Svenska Saab Klubben
2026Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 966CT6 F01:27.126Svenska Saab Klubben
2128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport7CT6 F01:27.194
2216Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 Gordini2CT6 F01:31.591
233Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior3CT1 E01:32.136
2429Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 968CT6 F01:38.344Svenska Saab Klubben
2522Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett9CT6 F01:39.145
268Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé4CT1 E01:41.861
276Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B5CT1 E01:42.112Svenska Saab Klubben

Tävlingsledare: Anders Hedlund   Domare: Marcus Liljeqvist   Tävlingssekreterare: Leif Jespersson
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.