Vårträffen MK Scandia 50 år Mantorp 2004
2004-05-22 - 2004-05-23, Mantorp Park, 3106 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 23:e maj 2004
Heat: Längd: Snabbaste varv:
STD & GT/GTS före 1965 37.272 km 1:36.802, Tomas Gustavsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period F
GT/GTS-65 GT10 F 1301-1600
GT/GTS-65 GT12 F ö2500
STD-65 CT 10 F ö2500
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 7 F 1001-1300
STD-65 CT 8 F 1301-1600
STD-65 CT 9 F 1601-2500
Race Ej angivet

Extra information:

Här saknar vi tyvärr sluttider på förarna som har kört mindre än 12 varv.



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff
131Roger AdamssonSWEMSCC
LimhamnLotus Elan1GTS10 F01:37.26120:26.29412
254Anders LotsengårdSWERHK
OskarshamnAustin Healey 30001GTS12 F01:41.45420:45.5741219.28
341Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper S1CT7 F01:42.28520:48.5341222.24
445Frank EdwinssonSWEKAK
LidingöAustin Cooper S2CT7 F01:41.93520:49.1721222.878
533Andreas ErikssonSWEKAK/S
HöllvikenMorris Cooper S3CT7 F01:41.57420:49.51223.206
673Per-Magnus LidebjerSWEHyllinge MS
BåstadVolvo Amazon (122S)1CT9 F01:44.14521:23.2951257.001
760Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus1CT8 F01:42.02421:23.6461257.352
871Anders HylénSWEBoxholms MK
BoxholmVolvo Amazon (122S)2CT9 F01:44.29922:14.315121:48.021
943Ola MagnussonSWEDjursholms MK
TäbyFord Anglia4CT7 F01:48.999111 v
1083Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)3CT9 F01:49.423111 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff
1155Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadAlfa Romeo Giulia TI Super2CT8 F01:54.588111 v
1222Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett1CT6 F02:04.576102 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff
DNF95Tomas GustavssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarFord MustangCT10 F01:36.8026DNF
DNF91Bo A BergströmSWERHK
LindesbergFord MustangCT10 F01:38.1552DNF
DNS12Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 544CT2-5 EDNS
DNS49Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper SCT7 FDNS

Tävlingsledare: Lennart Andersson   Tävlingssekreterare: Solweig Behrendtz
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.