Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2017
2017-07-07 - 2017-07-09, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen angiven

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 9:e juli 2017
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:17.344, Per Skårner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
150Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa1CT6 F01:17.58713:40.51110
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S2CT6 F01:19.113:44.3421003.831
338Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport3CT6 F01:20.18513:48.0861007.575Raspberry Hill Racing
459Göran LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeBMC Cooper S4CT6 F01:21.12513:53.3861012.875
560Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S5CT6 F01:21.02413:55.6681015.157
668Sissela LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeMorris Cooper S6CT6 F01:22.5714:12.3051031.794
753Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 7CT6 F01:19.79314:20.9791040.468
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:24.80614:21.511040.999
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9CT6 F01:24.53914:24.2661043.755
1036Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport10CT6 F01:24.90314:24.4661043.955


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1155Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S11CT6 F01:21.51414:25.3111044.8
1262Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9612CT6 F01:24.59114:37.2061056.695
1349Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport13CT6 F01:26.12314:41.287101:00.776Knalle Racing
147Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC1CT1 E01:26.07414:42.03101:01.519
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:26.89414:43.163101:02.652Rost & Rök Racing
1663Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport14CT6 F01:25.45614:43.261101:02.75Raspberry Hill Racing
171Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:27.09815:24.351101:43.84
1821Patric BjurhovdSWERHK
YstadDKW F1215CT6 F01:26.76713:42.22491 v
1931Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9616CT6 F01:28.45613:43.73391 v
2015Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 964CT1 E01:28.74113:46.07691 v
2120Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8505CT1 E01:27.47214:13.91591 v
2210Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S6CT1 E01:31.58414:25.3791 v
234Jakob LarssonSWEMalmö AK
LundSAAB 93B7CT1 E01:31.33614:25.96691 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF46Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TCCT6 F01:17.34408:17.9096DNF
DNF3Per HågemanSWERHK
MalmöDKW JuniorCT1 E01:31.78503:16.32DNFNo Racing Team
DNS9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 EDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
1Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A3530 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
20Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 85030 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
53Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.
55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S30 sek tidstillägg p g a tjuvstart.

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Patrik Jönsson
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.