Kinnekulle Historic Meeting 2017
2017-05-12 - 2017-05-14, Kinnekulle Ring, 2073 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 13 Söndagen den 14:e maj 2017
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 26.949 km 1:13.763, Reinhold Daubner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:14.47116:31.52213
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergMorris Cooper 970 S2CT6 F01:14.22716:37.7071306.185
353Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 3CT6 F01:13.89816:53.6321322.11
450Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa4CT6 F01:13.76316:54.6321323.11
530Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport5CT6 F01:17.20417:17.2041345.682
643Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 966CT6 F01:17.44717:19.0431347.521Persson & Partners AB
755Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S7CT6 F01:16.9917:25.1691353.647
836Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport8CT6 F01:16.99417:26.4471354.925
926Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport9CT6 F01:18.30917:38.05131:06.528
101Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A351CT1 E01:21.70316:41.284121 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1149Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 96 Sport10CT6 F01:20.80516:45.655121 vKnalle Racing
126Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:20.43716:46.243121 vRost & Rök Racing
133Per HågemanSWERHK
MalmöSAAB 93B3CT1 E01:30.03217:05.229121 vNo Racing Team
147Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC4CT1 E01:23.24717:42.94121 v
1562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9611CT6 F01:20.20916:34.816112 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF39Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 SCT6 F01:16.99910:20.7228DNF
DNF9Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 FuturaCT1 E01:22.2532:32:148DNF

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Per Birkefall   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.