Falkenberg Classic Final 2005
2005-09-10 - 2005-09-11, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 10:e september 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:02.411, Nils-Olof Jonsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport1CT6 F01:02.411Svenska SAAB Klubben
223Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini1CT6 F01:04.085
320Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC2CT6 F01:04.275
427Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9983CT6 F01:04.425
518Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo4CT6 F01:05.165Svenska SAAB Klubben
628Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5CT6 F01:05.413
735Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini2CT6 F01:05.501
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:05.676
926Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 967CT6 F01:05.985Svenska SAAB Klubben
1029Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé8CT6 F01:06.28


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1188Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:07.477
1230Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F129CT6 F01:07.577
1319Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport10CT6 F01:07.746Svenska SAAB Klubben
1425Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100011CT6 F01:07.795
159Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:08.173
164Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 962CT1 E01:08.294
173Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior3CT1 E01:11.722
1811Nicolina HybertSWEMölndals MK
Lilla EdetSAAB 964CT1 E01:12.505Svenska SAAB Klubben
198Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:16.084
206Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B6CT1 E01:16.207Svenska SAAB Klubben
2110Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 9612CT6 F01:16.711Svenska SAAB Klubben

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lizette Berntsson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.