Falkenberg Classic Final 2005
2005-09-10 - 2005-09-11, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Söndagen den 11:e september 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 1:02.61, Nils-Olof Jonsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport1CT6 F01:02.6115:42.3215Svenska SAAB Klubben
219Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport2CT6 F01:03.35116:01.4291519.109Svenska SAAB Klubben
327Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9983CT6 F01:03.63916:02.1921519.872
418Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo4CT6 F01:04.64316:15.061532.74Svenska SAAB Klubben
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5CT6 F01:04.03916:16.4611534.141
635Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:04.75516:24.0971541.777
722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:05.08516:25.5961543.276
826Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 967CT6 F01:05.25716:27.2091544.889Svenska SAAB Klubben
99Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:07.71515:58.503141 v
1030Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F128CT6 F01:07.20415:58.798141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1125Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10009CT6 F01:06.79115:59.773141 v
123Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:08.70616:19.847141 v
134Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 963CT1 E01:08.82516:23.554141 v
1423Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini2CT6 F01:03.23414:56.26413DNF
1511Johan JosefssonSWEMölndals MK
Lilla EdetSAAB 964CT1 E01:11.32115:51.091132 vSvenska SAAB Klubben
166Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B5CT1 E01:11.44815:55.261132 vSvenska SAAB Klubben
178Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé6CT1 E01:16.65216:55.488132 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNS
DNS29Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S CoupéCT6 FDNS
DNS88Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 544CT2-5 EDNS
DNF10Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 96CT6 F01:18.066DNFSvenska SAAB Klubben

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lizette Berntsson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.