Falkenberg Classic Final 2005
2005-09-10 - 2005-09-11, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Lördagen den 10:e september 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 1:02.208, Nils-Olof Jonsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport1CT6 F01:02.20815:45.93115Svenska SAAB Klubben
223Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini1CT6 F01:02.36615:46.2851500.354
327Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9982CT6 F01:04.16616:10.7341524.803
418Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo3CT6 F01:04.70116:20.5361534.605Svenska SAAB Klubben
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:04.71316:22.7741536.843
622Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett5CT6 F01:04.95316:27.7381541.807
735Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini2CT6 F01:05.02616:28.6841542.753
826Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 966CT6 F01:05.81216:39.4241553.493Svenska SAAB Klubben
930Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F127CT6 F01:07.22315:55.658141 v
1019Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport8CT6 F01:06.48815:57.654141 vSvenska SAAB Klubben


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1188Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:06.84916:05.599141 v
1225Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10009CT6 F01:08.13416:13.963141 v
139Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:08.51616:23.623141 v
144Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 962CT1 E01:08.76416:30.219141 v
153Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior3CT1 E01:09.34216:47.499141 v
166Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:12.1316:06.214132 vSvenska SAAB Klubben
178Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:15.77716:47.334132 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS10Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 96CT6 FDNSSvenska SAAB Klubben
DNS20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNS
DNF29Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S CoupéCT6 F01:06.58710:08.642DNF
DNF11Nicolina HybertSWEMölndals MK
Lilla EdetSAAB 96CT1 E01:34.558DNFSvenska SAAB Klubben

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lizette Berntsson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.