Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2005
2005-07-09 - 2005-07-10, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 10:e juli 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:21.003, Arne Allard
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Race 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:21.00313:56.1710
221Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F122CT6 F01:21.91113:58.8971002.727
323Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini1CT6 F01:22.23314:06.2871010.117
415Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport3CT6 F01:22.83114:11.4031015.233Svenska SAAB Klubben
527Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9984CT6 F01:24.49314:19.6211023.451
617Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport5CT6 F01:24.13114:20.1291023.959
728Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport6CT6 F01:25.64814:31.2561035.086
835Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini2CT6 F01:25.22514:35.0981038.928
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo7CT6 F01:25.88614:36.5721040.402Svenska SAAB Klubben
1026Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 968CT6 F01:26.51814:46.6431050.473Svenska SAAB Klubben


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1125Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10009CT6 F01:28.04915:04.249101:08.079
123Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior1CT1 E01:28.43415:04.904101:08.734
1330Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F1210CT6 F01:28.7215:22.075101:25.905
144Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 962CT1 E01:30.60391 v
1581Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 111CT2-5 E01:31.42291 v
1688Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5442CT2-5 E01:30.41291 v
1722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett11CT6 F01:25.52991 v
1811Nicolina HybertSWEMölndals MK
Lilla EdetSAAB 963CT1 E01:33.87791 vSvenska SAAB Klubben
196Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:33.98691 vSvenska SAAB Klubben
208Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:41.49682 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF10Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 96CT6 F01:32.7984DNFSvenska SAAB Klubben
DNF9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 E1DNF
DNF19Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 SportCT6 FDNFSvenska SAAB Klubben
DNS34Uno JohanssonSWEMK Trophy
VänersborgRenault R8 GordiniCT6 FDNS

Tävlingsledare: Anders Hedlund   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Leif Jörgensen
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.