Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2005
2005-07-09 - 2005-07-10, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 9:e juli 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:21.841, Lars Byström
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Kval 1 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
121Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F121CT6 F01:21.841
215Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:23.245Svenska SAAB Klubben
323Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini1CT6 F01:23.338
419Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport3CT6 F01:23.983Svenska SAAB Klubben
517Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport4CT6 F01:24.475
627Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9985CT6 F01:24.816
728Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport6CT6 F01:25.432
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:25.615
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo8CT6 F01:25.779Svenska SAAB Klubben
1035Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini2CT6 F01:25.969


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
1126Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 969CT6 F01:27.421Svenska SAAB Klubben
1225Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100010CT6 F01:29.021
1388Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:29.223
144Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 961CT1 E01:30.234
153Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:30.514
1681Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 112CT2-5 E01:32.668
1730Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F1211CT6 F01:32.811
1810Gunnar JohanssonSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 9612CT6 F01:34.132Svenska SAAB Klubben
196Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B3CT1 E01:34.645Svenska SAAB Klubben
209Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura4CT1 E01:37.391
2134Uno JohanssonSWEMK Trophy
VänersborgRenault R8 Gordini3CT6 F01:38.227
228Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:39.59
2311Nicolina HybertSWEMölndals MK
Lilla EdetSAAB 966CT1 E01:43.503Svenska SAAB Klubben

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DNS20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 F

Tävlingsledare: Anders Hedlund   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Leif Jörgensen
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.