Velodromloppet Karlskoga 2005
2005-06-18 - 2005-06-19, Gelleråsbanan, 2530 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 18:e juni 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:26.978, Adrian Wrethagen
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
GT/GTS-65 GT7 E2 ö2500
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Kval 1 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
124Adrian WrethagenSWEMK Gutarna
StockholmAustin Cooper S1CT6 F01:26.978
220Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:30.572
336Marcus LindkvistSWESSK
LidingöFerrari 250 GT1GTS7 E201:31.822
421Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F122CT6 F01:33.386
517Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport3CT6 F01:33.47
615Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport4CT6 F01:33.963Svenska SAAB Klubben
726Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini2CT6 F01:34.522
819Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport5CT6 F01:34.812Svenska SAAB Klubben
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo6CT6 F01:36.808Svenska SAAB Klubben
1022Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:37.508


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1123Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:37.567
124Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 961CT1 E01:41.597
1335Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini3CT6 F01:41.601
143Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:43.163
1529Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé9CT6 F01:43.269
1630Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F1210CT6 F01:44.114
171Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:44.443
1888Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:44.679
1925Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100011CT6 F01:45.712
209Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura4CT1 E01:47.829
218Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:56.74
2216Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 Gordini4CT6 F01:57.675

Tävlingsledare: Lennart Bjärud   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Solweig Behrendtz
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.