Velodromloppet Karlskoga 2005
2005-06-18 - 2005-06-19, Gelleråsbanan, 2530 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 19:e juni 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 30.36 km 1:27.573, Sebastian Wrethagen
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
GT/GTS-65 GT7 E2 ö2500
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
124Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikAustin Cooper S1CT6 F01:27.57317:57.15312
235Marcus LindkvistSWESSK
LidingöFerrari 250 GT1GTS7 E201:30.62218:26.3971229.244
320Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:31.39218:32.8261235.673
426Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini2CT6 F01:33.04418:56.0591258.906
515Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:33.37618:56.5111259.358Svenska SAAB Klubben
617Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport3CT6 F01:33.40618:57.0581259.905
719Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport4CT6 F01:34.33419:11.749121:14.596Svenska SAAB Klubben
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5CT6 F01:35.45419:29.042121:31.889
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo6CT6 F01:36.51217:57.774111 vSvenska SAAB Klubben
1022Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett7CT6 F01:36.35417:58.414111 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1135Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini3CT6 F01:38.3918:22.784111 v
1288Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:39.3618:52.033111 v
133Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior1CT1 E01:41.09418:54.561111 v
144Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 962CT1 E01:41.58518:56.562111 v
1530Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F128CT6 F01:40.90819:07.945111 v
1629Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé9CT6 F01:41.55219:08.582111 v
171Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:43.44619:24.22111 v
1825Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100010CT6 F01:42.62119:24.416111 v
198Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé4CT1 E01:51.13419:10.341102 v
209Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura5CT1 E01:43.7915:59.7179DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF21Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F12CT6 F01:32.90711:04.9057DNF
DNS16Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 GordiniCT6 FDNS

Tävlingsledare: Lennart Bjärud   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Solweig Behrendtz
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.