Velodromloppet Karlskoga 2005
2005-06-18 - 2005-06-19, Gelleråsbanan, 2530 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Lördagen den 18:e juni 2005
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 30.36 km 1:26.242, Adrian Wrethagen
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
GT/GTS-65 GT7 E2 ö2500
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 1 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
124Adrian WrethagenSWEMK Gutarna
StockholmAustin Cooper S1CT6 F01:26.24217:31.16112
220Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:30.48818:23.9031252.742
336Marcus LindkvistSWESSK
LidingöFerrari 250 GT1GTS7 E201:32.64918:48.289121:17.128
415Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:33.81219:02.376121:31.215Svenska SAAB Klubben
517Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport3CT6 F01:34.19219:04.802121:33.641
626Jack Staffan AnderssonSWESSK
HögsjöRenault R8 Gordini2CT6 F01:34.45217:37.713111 v
719Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport4CT6 F01:34.86617:43.934111 vSvenska SAAB Klubben
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett5CT6 F01:36.4517:58.416111 v
918Bengt PetterssonSWEÖrebro RC
ÖrebroSAAB 96 Monte Carlo6CT6 F01:35.05618:01.064111 vSvenska SAAB Klubben
1028Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport7CT6 F01:35.81518:01.985111 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1135Bo SeverinssonSWEHyllinge MS
LöddeköpingeRenault R8 Gordini3CT6 F01:41.02418:45.551111 v
124Hans Peter ZolnirSWERHK
VäderstadSAAB 961CT1 E01:41.12118:56.758111 v
133Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:41.27918:58.557111 v
1430Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F128CT6 F01:41.83418:59.779111 v
1529Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé9CT6 F01:42.99917:37.706102 v
161Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:44.49817:40.372102 v
1788Gunnar OlssonSWEKarlskoga MF
SkillingsforsVolvo PV 5441CT2-5 E01:41.38617:44.369102 v
1825Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 100010CT6 F01:45.6318:05.707102 v
199Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura4CT1 E01:46.17818:09.797102 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DQ21Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F12CT6 F01:33.39218:58.59511DQ
DNF8Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S CoupéCT1 E01:52.89111:43.7286DNF
DNF16Hakon MörnerSWERHK
S:t AnnaRenault R8 GordiniCT6 F01:45.11509:13.7843DNF



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
21Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F12Diskad p g a för låg vikt.

Tävlingsledare: Lennart Bjärud   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Solweig Behrendtz
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.