Velodromloppet Karlskoga 2006
2006-06-17 - 2006-06-18, Gelleråsbanan, 2400 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 18:e juni 2006
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24 km 1:30.482, Johan Solman
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 5000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
138Lennart ThurnSWERHK
FjälkingeMorris Cooper S1CT6 F01:30.51515:14.82910
261Johan SolmanSWERHK
VirserumJaguar MkII1CT2-5 E01:30.48215:43.7121028.883
315Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:32.72715:44.1181029.289
428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:34.59515:59.3261044.497Svenska Saabklubben
52Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 931CT1 E01:35.51116:14.3961059.567Svenska Saabklubben
625Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10004CT6 F01:35.54316:15.879101:01.05
745Bo SeverinssonSWEArlövs MC
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:37.41316:30.708101:15.879
826Peter BäckströmSWESMK Trollhättan
TrollhättanSAAB 965CT6 F01:37.33516:32.693101:17.864Svenska Saabklubben
919Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport6CT6 F01:34.3415:16.77291 vSvenska Saabklubben
1029Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé7CT6 F01:40.91715:23.93691 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
119Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura2CT1 E01:41.9815:40.68491 v
123Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior3CT1 E01:42.84415:54.95591 v
136Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:45.67216:24.73291 vSvenska Saabklubben
148Per-Olov "Peo" ErikssonSWERHK
SmedstorpBMW 700 S Coupé5CT1 E01:46.10516:27.7491 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF18Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbySAAB 96 Monte CarloCT6 F01:36.99306:45.0424DNF
DNS24Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikAustin Cooper SCT6 FDNS

Tävlingsledare: Tony Jacobsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.