Falkenberg Classic Final 2007
2007-09-07 - 2007-09-09, Falkenberg, 1840 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Lördagen den 8:e september 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 1:03.59, Magnus Rehbinder
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport1CT6 F01:03.62616:02.30215Svenska Saabklubben
227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9982CT6 F01:03.5916:12.3781510.076
328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:03.95516:17.5941515.292
445Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:05.02116:28.8691526.567
529Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé4CT6 F01:06.17516:41.4191539.117
633Rolf JensenSWESVKG
OlsforsSAAB 96 Sport5CT6 F01:05.93416:41.7641539.462Svenska Saabklubben
136Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B1CT1 E01:10.95916:52.0861549.784Svenska Saabklubben
79Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura2CT1 E01:06.33516:56.5781554.276
822Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:06.5316:57.531555.228
942Lennart HermanssonSWERHK
HaboDKW F127CT6 F01:07.64416:03.771141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
108Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:08.19416:10.33141 v
113Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:08.82816:29.084141 v
121Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:10.84516:47.49141 v
1410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S6CT1 E01:11.29516:56.97141 v
1536Leif ZimmerSWELunds AC
MalmöSAAB 968CT6 F01:10.35816:15.963132 v
1612Nils-Erik "Nisse" AlvthinSWERHK
SaxtorpSAAB 967CT1 E01:17.83116:15.543123 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 F01:03.67107:55.0437DNF
DNF44Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel KadettCT6 F01:11.66505:07.9714DNF

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lizette Berntsson
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.