Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2007
2007-07-06 - 2007-07-08, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 8:e juli 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24.84 km 1:21.261, Arne Allard
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:21.26117:03.8512
215Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport2CT6 F01:24.10717:07.981204.13Svenska Saabklubben
328Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:25.58617:31.261227.41
455Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport4CT6 F01:26.70217:32.941229.09
525Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10005CT6 F01:26.61317:33.191229.34
622Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:26.63517:36.591232.74
733Rolf JensenSWESVKG
OlsforsSAAB 96 Sport7CT6 F01:27.33417:47.741243.89Svenska Saabklubben
830Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F128CT6 F01:28.97418:06.65121:02.8
98Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:29.35418:14.92121:11.07
1042Lennart HermanssonSWERHK
HaboDKW F129CT6 F01:28.33118:15.98121:12.13


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
113Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:29.58818:25.92121:22.07
126Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B3CT1 E01:34.17917:40.42111 vSvenska Saabklubben
1310Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S4CT1 E01:34.57917:50.02111 v
14112Nils-Erik "Nisse" AlvthinSWERHK
SaxtorpSAAB 965CT1 E01:35.93516:36.3810DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF29Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S CoupéCT6 F01:26.4286DNF
DNF37Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 998CT6 F01:30.3585DNF
DNF45Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 GordiniCT6 F01:26.5955DNF
DNF36Leif ZimmerSWELunds AC
MalmöSAAB 96CT6 F01:34.8674DNF
DNF12Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 11CT2-5 E01:30.9123DNF
DNS9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 EDNS

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.