Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2007
2007-07-06 - 2007-07-08, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 7:e juli 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:25.569, Nils-Olof Jonsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
115Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport1CT6 F01:25.56914:35.8610Svenska Saabklubben
255Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 Sport2CT6 F01:26.60114:42.531006.67
329Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé3CT6 F01:26.53214:44.931009.07
425Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10004CT6 F01:26.40814:45.371009.51
528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport5CT6 F01:26.76914:53.371017.51
622Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett6CT6 F01:26.91514:53.951018.09
745Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:27.19714:56.41020.54
833Rolf JensenSWESVKG
OlsforsSAAB 96 Sport7CT6 F01:27.80215:07.681031.82Svenska Saabklubben
930Kenneth NilssonSWERHK
KävlingeDKW F128CT6 F01:29.13415:21.041045.18
1012Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 111CT2-5 E01:31.10515:47.03101:11.17


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1137Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Cooper 9989CT6 F01:32.39415:47.86101:12
1210Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S1CT1 E01:34.40816:09.15101:33.29
133Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior2CT1 E01:33.77514:39.1491 v
14112Nils-Erik "Nisse" AlvthinSWERHK
SaxtorpSAAB 963CT1 E01:37.29715:25.9191 v
1536Leif ZimmerSWELunds AC
MalmöSAAB 9610CT6 F01:36.10116:33.1391 v
168Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super4CT1 E01:31.5737DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF42Lennart HermanssonSWERHK
HaboDKW F12CT6 F01:30.854DNF
DNF6Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92BCT1 E01:54.2273DNFSvenska Saabklubben
DNS9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 EDNS
DNS20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT6 FDNS

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.