Sportvagnsmeeting Kinnekulle 2007
2007-05-25 - 2007-05-27, Kinnekulle Ring, 2073 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Söndagen den 27:e maj 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-1965 20.73 km 1:06.094, Johan Högman
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Förkrigsbilar A-D
STD-65 CT 10 F ö2500
STD-65 CT 6 F 1001-1150
STD-65 CT 7 F 1001-1300
STD-65 CT 8 F 1301-1600
STD-65 CT 9 F 1601-2500
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
199Johan HögmanSWEMK Kopparberg
LindesbergFord Falcon Sprint1CT10 F01:06.09411:19.35610
260Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus1CT8 F01:07.07311:31.3771012.021
349Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S1CT7 F01:07.17611:32.7391013.383
480Johnny AldossonSWEÅrjängs MK
ÅrjängVolvo Amazon (122S)1CT9 F01:11.8612:23.738101:04.382
583Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)2CT9 F01:12.03612:24.368101:05.012
647Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport1CT6 F01:12.63312:27.999101:08.643
722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett2CT6 F01:14.44811:30.20891 v
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:15.44211:41.93891 v
929Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé4CT6 F01:16.45911:48.97291 v
1027Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9985CT6 F01:15.72611:54.74691 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1145Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:18.32212:09.74491 v
129Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura1CT1 E01:18.75812:16.38491 v
138Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:18.76712:17.17591 v
141Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:20.84412:31.85891 v
156Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:21.76211:19.52182 vSvenska Saabklubben
163Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior5CT1 E01:22.83912:17.0182 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF37Per-Olof HåkansonSWERHK
HässelbyBugatti T37AA-D01:22.88303:04.7662DNF
DNS15Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 SportCT6 FDNSSvenska Saabklubben
DNS25Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 1000CT6 FDNS
DNS79Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)CT9 FDNS

Tävlingsledare: Olle Bång   Tävlingssekreterare: Stina Röjder
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.