Sportvagnsmeeting Kinnekulle 2007
2007-05-25 - 2007-05-27, Kinnekulle Ring, 2073 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Lördagen den 26:e maj 2007
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-1965 24.876 km 1:06.665, Johan Högman
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Förkrigsbilar A-D
STD-65 CT 10 F ö2500
STD-65 CT 6 F 1001-1150
STD-65 CT 7 F 1001-1300
STD-65 CT 8 F 1301-1600
STD-65 CT 9 F 1601-2500
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
199Johan HögmanSWEMK Kopparberg
LindesbergFord Falcon Sprint1CT10 F01:06.66512:26.24412
260Lars-Åke "Fjugesta-Fangio" NilssonSWEFjugesta MS
FjugestaFord Cortina Lotus1CT8 F01:07.49512:30.231203.986
349Yngve GustavssonSWESkepptuna MK
Upplands VäsbyMorris Cooper S1CT7 F01:07.39612:30.9231204.679
722Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett1CT6 F01:14.55312:41.2581215.014
480Johnny AldossonSWEÅrjängs MK
ÅrjängVolvo Amazon (122S)1CT9 F01:11.67113:28.314121:02.07
583Dick GärderSWERHK
KarlstadVolvo Amazon (122S)2CT9 F01:11.84213:28.89121:02.646
647Lars KällbergSWESMK Hedemora
Stora SkedviSAAB 96 Sport2CT6 F01:13.24512:26.178111 v
827Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9983CT6 F01:14.49912:42.761111 v
928Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport4CT6 F01:15.28812:55.237111 v
1029Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé5CT6 F01:16.1813:01.856111 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1145Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 Gordini1CT6 F01:18.85913:33.948111 v
123Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior1CT1 E01:20.06513:44.611111 v
138Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:20.33413:44.948111 v
141Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A353CT1 E01:20.70812:35.425102 v
1537Per-Olof HåkansonSWERHK
HässelbyBugatti T37A1A-D01:23.19213:09.502102 v
166Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B4CT1 E01:22.59513:11.327102 vSvenska Saabklubben

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF9Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 FuturaCT1 E01:17.21405:31.0135DNF
DNS15Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 SportCT6 FDNSSvenska Saabklubben
DNS25Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 1000CT6 FDNS
DNS79Dan JohanssonSWESäffle MC
KarlstadVolvo Amazon (122S)CT9 FDNS

Tävlingsledare: Olle Bång   Tävlingssekreterare: Stina Röjder
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.