Falkenberg Classic Final 2016
2016-09-16 - 2016-09-18, Falkenberg, 1840 m, SBF14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
SPVM 15 Söndagen den 18:e september 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Verktygsboden Modsport 27.6 km 45.663, Peter Eriksson
Klass: Typ: Publik:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
125Peter ErikssonSWEHyllinge MS
FlyingePorsche 991 Cup1I45.66311:43.6815
2944Peter SandénSWESVKG
ValldaPorsche 944 Turbo2I47.16312:04.8291521.149
330Stefan PfisterSWESSK
AlingsåsLotus Europa VQ35DE3I47.65612:11.5791527.899Hemsjö Tältservice
429Sven-Åke LarssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 997 Cup4I47.16712:12.2151528.535
547Bo JohanssonSWESSJ Jönköping
JönköpingChevron GR81II47.38212:24.3221540.642
612Nicklas JohanssonSWEHässleholms MK
TormestorpLotus Super 71III48.99912:35.2331551.553
799Niklas MårtenssonSWEMSCC
TomelillaPorsche 944 Turbo2III49.1311:47.588141 v
874Thomas LarssonSWEMSCC
KävlingePorsche 944 Turbo3III49.68611:57.775141 v
962Kent HeijelSWEMX-5 RC
KilMazda MX-54III50.17512:01.746141 v
10161Gert SeverinssonSWEFalkenbergs MK
EldsbergaBMW M3 E362II49.77112:06.465141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1146Pär FredrikssonSWESkaraborgs SVK
BoråsPorsche 944 S25III50.89812:16.107141 v
1296Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G20 6III50.88312:16.396141 v
1326Melwin NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaGinetta G20 7III51.73512:23.019141 v
1488Fredrik OlssonSWEMSCC
TrelleborgGinetta G20 8III50.76112:26.975141 v
1555Niklas FalkSWESVKG
KungsbackaMazda MX-59III51.67612:27.861141 v
1681Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MK
UgglarpMazda MX-510III52.46411:45.477132 vLassagård Racing Team
1782Lars EngvallSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 944 S211III52.57711:52.934132 v
1894Malin ErikssonSWESkövde MK
SkövdeCaterham 712III54.57512:14.651132 v
197Niklas KristianssonSWEFalkenbergs MK
VessigebroGinetta G4013III51.76210:02.90711DNFKS Anläggning & Mark AB

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF4Bengt JohanssonSWEKalmar SVK
VassmolösaAC CobraI48.12903:33.3734DNF
DNS45Krister Andero(Andersson)SWESSK
FalköpingPorsche BoxsterIIDNS
DNS71Per HydénSWEAnderstorp RC
AnderstorpHonda CRXIIIDNS
DNS77Johan HedströmSWEMX-5 RC
LinköpingMazda MX-5IIIDNS

Tävlingsledare: Ulf Sanell   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.