Falkenberg Classic Final 2016
2016-09-16 - 2016-09-18, Falkenberg, 1840 m, SBF14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
SPVM 15 Söndagen den 18:e september 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Verktygsboden Modsport 27.6 km 45.432, Peter Eriksson
Klass: Typ: Publik:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
125Peter ErikssonSWEHyllinge MS
FlyingePorsche 991 Cup1I45.43211:45.24915
230Alexander PfisterSWESSK
AlingsåsLotus Europa VQ35DE2I45.93411:51.1041505.855Hemsjö Tältservice
34Bengt JohanssonSWEKalmar SVK
VassmolösaAC Cobra3I45.80911:52.071506.821
4944Peter SandénSWESVKG
ValldaPorsche 944 Turbo4I47.02412:07.4831522.234
529Sven-Åke LarssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 997 Cup5I46.90312:09.4011524.152
612Nicklas JohanssonSWEHässleholms MK
TormestorpLotus Super 71III48.67312:31.3291546.08
799Niklas MårtenssonSWEMSCC
TomelillaPorsche 944 Turbo2III48.82411:47.227141 v
846Pär FredrikssonSWESkaraborgs SVK
BoråsPorsche 944 S23III49.94812:03.457141 v
974Thomas LarssonSWEMSCC
KävlingePorsche 944 Turbo4III49.47112:03.871141 v
1088Fredrik OlssonSWEMSCC
TrelleborgGinetta G20 5III50.3312:06.239141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
11161Gert SeverinssonSWEFalkenbergs MK
EldsbergaBMW M3 E361II49.80512:11.238141 v
1226Melwin NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaGinetta G20 6III51.57812:18.496141 v
1396Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G20 7III51.03512:20.422141 v
1455Niklas FalkSWESVKG
KungsbackaMazda MX-58III51.84412:29.474141 v
1582Lars EngvallSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 944 S29III52.6611:50.233132 v
1677Johan HedströmSWEMX-5 RC
LinköpingMazda MX-510III52.95312:02.702132 v
1794Malin ErikssonSWESkövde MK
SkövdeCaterham 711III54.54312:22.517132 v
1871Olof WijkSWEFalkenbergs MK
HalmstadHonda CRX12III54.74612:26.207132 v
197Niklas KristianssonSWEFalkenbergs MK
VessigebroGinetta G4013III52.39710:13.2711DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF47Bo JohanssonSWESSJ Jönköping
JönköpingChevron GR8II47.56108:00.2818DNF
DNF62Kent HeijelSWEMX-5 RC
KilMazda MX-5III50.69202:57.4413DNF
DNS45Krister Andero(Andersson)SWESSK
FalköpingPorsche BoxsterIIDNS
DNS81Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MK
UgglarpMazda MX-5IIIDNSLassagård Racing Team

Tävlingsledare: Ulf Sanell   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.