Falkenberg Classic Final 2016
2016-09-16 - 2016-09-18, Falkenberg, 1840 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 17:e september 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 59.117, Hans Beckert
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
152Hans BeckertSWEFalkenbergs MK
FalkenbergAustin Cooper 970 S1CT6 F59.117
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2CT6 F59.539
353Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 3CT6 F01:00.032
454Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S4CT6 F01:00.382
560Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S5CT6 F01:00.936
662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 966CT6 F01:01.428
734Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport7CT6 F01:02.239Knalle Racing
855Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S8CT6 F01:02.272
943Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 969CT6 F01:02.646Persson & Partners AB
1028Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport10CT6 F01:03.04


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Anmälare
1130Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport11CT6 F01:03.104
1236Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport12CT6 F01:03.198
137Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:03.317
1426Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport13CT6 F01:03.676
1519Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:05.572Knalle Racing
166Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:05.94Rost & Rök Racing
175Flemming HansenDENHMS - DK
LyngeHillmann Imp14CT6 F01:06.8
1831Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9615CT6 F01:07.995
1910Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S4CT1 E01:08.944
2013Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A355CT1 E01:09.457ERA Real Estate Vänersborg
212Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 966CT1 E01:09.742
2215Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 967CT1 E01:10.872
2312Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia8CT1 E01:11.013
243Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior9CT1 E01:13.659No Racing Team

Tävlingsledare: Ulf Sanell   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.