Falkenberg Classic Final 2016
2016-09-16 - 2016-09-18, Falkenberg, 1840 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Söndagen den 18:e september 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 57.92, Per Ola Persson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
150Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa1CT6 F58.10715:03.78815
252Hans BeckertSWEFalkenbergs MK
FalkenbergAustin Cooper 970 S2CT6 F58.51315:06.5061502.718
354Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S3CT6 F59.33615:21.4151517.627
453Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 4CT6 F59.53415:25.0471521.259
562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 965CT6 F01:01.22415:48.161544.372
643Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 966CT6 F57.9215:57.9511554.163Persson & Partners AB
728Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport7CT6 F01:01.8315:58.2621554.474
830Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport8CT6 F01:02.50516:06.069151:02.281
936Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport9CT6 F01:02.38515:06.546141 v
107Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC1CT1 E01:04.71415:35.673141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
116Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:05.42915:38.273141 vRost & Rök Racing
1219Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:05.01915:38.591141 vKnalle Racing
1331Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9610CT6 F01:07.38716:08.087141 v
1410Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S4CT1 E01:09.0115:16.625132 v
152Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 965CT1 E01:08.53915:17.489132 v
163Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior6CT1 E01:08.2515:39.361132 vNo Racing Team
1715Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 967CT1 E01:09.10415:40.116132 v
1812Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia8CT1 E01:10.82715:56.824132 v
195Flemming HansenDENHMS - DK
LyngeHillmann Imp11CT6 F01:06.39614:04.881123 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF60Tobias StåhlbergSWEKAK
StockholmBMC Cooper 970 SCT6 F01:00.30705:27.5885DNF
DNF34Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 SportCT6 F01:10.78201:10.7821DNFKnalle Racing
DNF55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 SCT6 F01:10.97701:10.9771DNF
DNS13Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A35CT1 EDNSERA Real Estate Vänersborg
DNS26Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 SportCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
34Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 SportKrokade ihop med Anne Grete Dahl.
55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 SKrokade ihop med Anders Jensen.

Tävlingsledare: Ulf Sanell   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.