Nostalgia Racingdays Mantorp 2016
2016-08-19 - 2016-08-21, Mantorp Park, 3106 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 11 Lördagen den 20:e augusti 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 34.166 km 1:44.792, Per Skårner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
150Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa1CT6 F01:45.22719:33.28111
227Kjell WallinSWEAlmunge MK
VästerhaningeMorris Cooper 970 S2CT6 F01:45.219:38.2081104.927
346Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC3CT6 F01:44.79219:39.1991105.918
452Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S4CT6 F01:45.42219:40.6231107.342
560Mattias StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S5CT6 F01:47.18119:51.5321118.251
653Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 6CT6 F01:49.67120:27.5271154.246
762Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 967CT6 F01:50.7820:37.349111:04.068
834Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport8CT6 F01:51.08920:47.079111:13.798Knalle Racing
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9CT6 F01:52.48720:51.144111:17.863
1055Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S10CT6 F01:51.92820:51.928111:18.647


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
117Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:53.38621:13.281111:40
1226Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport11CT6 F01:55.08121:21.925111:48.644
1336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport12CT6 F01:55.01421:22.243111:48.962
149Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:57.1219:57.722101 v
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:58.07520:02.553101 vRost & Rök Racing
1619Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 964CT1 E01:57.91320:02.972101 vKnalle Racing
171Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:57.85120:15.747101 v
1831Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9613CT6 F02:05.1521:13.414101 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF13Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A35CT1 E02:15.40511:52.1565DNF
DNF12Dick GärderSWERHK
KarlstadFord AngliaCT1 E02:14.0904:40.1492DNF

Tävlingsledare: Max Lundgren   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Yvonne Bjärud
Dessa tider är producerade av: MB Racesupport AB
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.