Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2016
2016-07-01 - 2016-07-03, Ring Knutstorp, 2070 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Lördagen den 2:e juli 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:29.807, Per Skårner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:29.807
260Mattias StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S2CT6 F01:30.402
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F01:31.663
452Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S4CT6 F01:32.074
562Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 965CT6 F01:33.89
638Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport6CT6 F01:33.896
754Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S7CT6 F01:34.479
834Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport8CT6 F01:35.191Knalle Racing
936Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport9CT6 F01:35.551
109Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:35.884


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
1130Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport10CT6 F01:35.978
127Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC2CT1 E01:36.002
136Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:36.29Rost & Rök Racing
1419Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 964CT1 E01:37.167Knalle Racing
1528Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport11CT6 F01:37.231
1663Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport12CT6 F01:38.274
175Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B5CT1 E01:39.188
1815Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 966CT1 E01:40.89
191Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A357CT1 E01:41.38
2043Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9613CT6 F01:42.371Persson & Partners AB
2131Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9614CT6 F01:45.267
2210Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S8CT1 E01:45.569
232Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 969CT1 E01:45.696
243Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior10CT1 E01:45.924No Racing Team
2518Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura11CT1 E01:48.026

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DNS4Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93BCT1 E

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.